1% PODATKU

0
1700

1% to jedna setna część podatku dochodowego od osób fizycznych (sposób finansowego wsparcia), którą podatnik może przekazać wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego.

Ze społecznego punktu widzenia jest to przejaw demokracji bezpośredniej. Dzięki niemu każdy polski podatnik może samodzielnie zadecydować do kogo trafi część podatku dochodowego, który powinien zapłacić państwu.

Istnieje bardzo dużo instytucji, tzw. OPP, którym można przekazywać swój 1% podatku. Są to instytucje na rzecz chorych dzieci, bezdomnych ludzi, bezdomnych zwierząt, ochrony środowiska i wiele wiele innych.

Przekazując 1% podatku na rzecz organizacji pozarządowych, możemy mieć jeden dodatkowy zysk – poprawę nastroju i duma z siebie.
Bycie prospołecznym powinno nam skutecznie poprawić nastrój, bo jest to pozytywny odruch. Mamy prawo być z siebie dumni i zadowoleni.
Zainteresowanie Polaków takimi gestami jest średnie., dlatego przekazując 1% podatku na rzecz innych, mamy szansę poprawić nasz wizerunek jako społeczeństwa.

Nasze podatki idą na różne cele, nie zawsze mamy nad tym kontrolę i nie zawsze chcemy, aby szły tam, gdzie idą. Tutaj sytuacja jest inna – ten 1% to nasz świadomy wybór. Mamy realny wpływ na to, gdzie się znajdą nasze pieniądze, komu i na jaki cel chcemy je przekazać. Tak więc płyną z tego korzyści społeczne, ale także osobiste.

Jest to poza tym czynność, która nie wymaga z naszej strony wielkich nakładów i pracy, ponieważ np. rozliczając się samemu przy pomocy programów internetowych, każdy z nich sugeruje na jaką fundację możemy przekazać nasz 1% podatku. Jednym kliknięciem myszy możemy zdziałać bardzo dużo na rzecz potrzebujących.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ