5 prostych sztuczek jak być lepiej zorganizowanym

0
2400

Czasami wydaje nam się, że doba jest za krótka, ponieważ nie wystarcza nam czasu na wypełnienie wszystkich obowiązków. Jak się zorganizować, aby zawsze wszystko zrobić i jeszcze znaleźć czas dla siebie? Przedstawiamy 5 sztuczek na lepszą organizację czasu.

Kalendarz jest podstawą. Opcje są dwie – wersja papierowa lub elektroniczna (w laptopie czy telefonie). Jest to miejsce, gdzie możesz zapisywać każdą ważną informację – spotkanie, zajęcia na uczelni, godziny pracy czy termin oddania ważnego projektu. Dzięki temu nie zapomnisz o niczym istotnym i wszystko będzie w jednym miejscu. Pamiętaj o skrupulatności. Zapisuj wszystko, co podejrzewasz, że może ci wylecieć z głowy! Jeśli postawisz na kalendarz w formie papierowej używaj kolorowych cienkopisów i zakreślaczy – przyjemniej będzie się na to patrzyło!

Bardzo pomocne jest robienie listy rzeczy do zrobienia. Tworzenie list zadań dotyczących różnych aspektów twojego życia – planu dnia, miesiąca czy sprzątania sprawi, że jesteś w stanie pracować efektywniej i po prostu realizujesz wyznaczone cele. Każde odhaczone zadanie daje ogromną radość! Istotne jest również skupianie się tylko na jednym zadaniu w danym momencie. W trakcie wykonywania go koniecznie wyłącz wszelkie portale społecznościowe, bo to one są jednymi z największych pożeraczy czasu!
Warto zająć się planowaniem następnego dnia już wieczorem. Zaraz po przebudzeniu niewiele nam się chce, za to wieczorem mamy dużo motywacji i chęci do działania. Pamiętaj, że lista zadań powinna być jak najbardziej konkretna i sprecyzowana oraz realna – nie zadawaj sobie za dużo obowiązków, bo zwyczajnie im nie podołasz.

Określ priorytety! Zaznacz na swojej liście zadania, które są najważniejsze, bo na przykład goni Cię termin. Jak je wykonasz, możesz przejść do reszty. Z czasem możesz dodawać coraz więcej zadań, ale na samym początku ograniczaj się do tych koniecznych.

Zorganizowanie sobie miejsca pracy również jest bardzo istotne. Jeśli na przykład pracujesz w biurze – sprzątnij z biurka wszelkie niepotrzebne drobiazgi, poukładaj ważne dokumenty w segregatorach, zrób porządek w folderach na komputerze. Dzięki temu nie będziesz tracić czasu na szukaniu czegoś – poświęcisz go na wykonanie kolejnego zadania.

Na początku może być ciężko – nie zrobisz wszystkich rzeczy z listy czy zapomnisz o wpisaniu ważnej daty do kalendarza. Najważniejsze jest, żeby się nie poddawać. Praktyka czyni mistrza i po jakimś czasie każda z tych rzeczy wejdzie po prostu w nawyk!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ