Bądź zdrów! Nie daj się grypie!

0
1951

W walce z wiosennym przeziębieniem i grypą najważniejsze są metody i środki, których użyjemy do pozbycia się infekcji. Zanim wybierzesz się do lekarza obiektywnie oceń swój stan i upewnij się czy może jednak jesteś w stanie pomóc sobie sam. Jest wiele domowych, skutecznych sposobów, które potrafią zatrzymać rozwój infekcji w pierwszych dniach jej wystąpienia. Zastosuj się do nich, a przekonasz się, że wizyta u lekarza nie jest konieczna.

  1. Wygrzej się!

Gdy czujesz, ze łapie Cię przeziębienie niezwłocznie po powrocie z pracy/ze szkoły połóż się do łóżka. Nie myśl o obowiązkach, przygotuj sobie kubek gorącej herbaty z miodem, cytryną i imbirem, bądź gorącą wodę z cytryną i wygrzej się w łóżku, odpoczywaj.

Skuteczne jest też mleko z czosnkiem i miodem. Zagrzej mleko, wyciśnij do niego czosnek, dodaj łyżeczkę lub dwie miodu. Pamiętaj, by nie zagotować czosnku, nie można go sparzyć, gdyż częściowo utraci on swoje właściwości.

  1. Zwalcz katar

Jeżeli męczy Cię katar, przygotuj sobie napar, np. z rumianku, eukaliptusa lub użyj innych kropelek ziołowych dostępnych w aptece. Tego typu napary rozluźniają układ oddechowy, zmniejszają obrzęk śluzówki.

Możesz także postawić taki wywar w pokoju, niech ziołowy napar unosi się w powietrzu, przekonasz się jak szybko ułatwi Tobie oddychanie.

  1. Pokonaj kaszel

W przypadku kaszlu ważne jest utrzymanie ciepła oraz rozgrzanie klatki piersiowej, w tym celu watro przed snem natrzeć ją kamforą, ubierz się ciepło i połóż do łóżka.

Na kaszel skuteczny jest też syrop z cebuli domowej roboty. Drobno pokrój 2-3 cebule, wymieszaj z cukrem, dodaj miodu oraz czosnku. Odstaw na 2 dni aż puści sok, który możesz popijać po łyżeczce kilka razy dziennie.

W.A.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ