Bezpieczeństwo w sieci – chroń swoje dane!

0
1966

Surfowanie w Internecie z pewnością jest świetną zabawą, a także towarzyską formą spędzania czasu. Wiąże się ono jednak z dużym zagrożeniem i ryzykiem. Korzystając z internetu należy pamiętać o kilku kwestiach.

1. Należy zachowywać prywatność – nie udostępniać haseł ani podpowiedzi do nich.
2. Trzeba uważać na wirusy – nie otwierać, nie odpowiadać i nie przesyłać dalej e-maili, czy też wiadomości z komunikatora, jeśli nieznane są nam osoby wysyłające je i nie sprawdziliśmy zawartości programem antywirusowym.
3. Należy być dyskretnym. Informacje, które publikujemy, stają się publiczne i widoczne dla wszystkich. Nie można wstawiać informacji lub obrazków, których nie chcemy udostępniać całemu światu.
4. Trzeba być anonimowym. Nie należy dzielić się prywatnymi lub bardzo osobistymi informacjami. Nigdy nie wolno zamieszczać lub wysyłać czegokolwiek, co może posłużyć do zlokalizowania nas lub innej osoby.
5. Należy być uprzejmym – nie wdawać się w zbędne dyskusje z natrętnymi osobami. Jeśli ktoś nas obraża, po prostu wystarczy odejść od komputera. Można powiadomić dorosłego lub administratora o danej osobie i jej zachowaniu.
6. Trzeba sprawdzać pliki pobrane z Internetu za pomocą skanera, nawet jeśli wydają się niezarażone.
7. Starajmy się nie odwiedzać zbyt często stron, które oferują niesamowite atrakcje (pieniądze, darmowe filmiki, muzykę, albo łatwy zarobek przy rozsyłaniu spamu) – często na takich stronach znajdują się ukryte wirusy, trojany i inne zagrożenia.
8. Nie używajmy niesprawdzonych programów zabezpieczających czy też do publikowania własnych plików w Internecie (mogą one np. podłączać niechciane linijki kodu do źródła strony).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ