Halluksy, jak ich uniknąć?

0
1749

Ciepłe dni skłaniają nas do odsłaniania stóp, co raz częściej zakładamy sandałki czy japonki. Niestety zdeformowane palce psują cały efekt. Jak temu zapobiec?

Stopa składa się z 23 kości i 33 stawów, licznych wiązadeł i mięśni. Hallux valgus to nic innego jak koślawy paluch, czyli zniekształcenie stawu środstopno-paliczkowego, gdzie duży palec odchyla się na bok.

Zdeformowanie możemy zgonić na swoich przodków jak i również sami pracujemy na to schorzenie. Źle dobrane buty do swoich stóp może spowodować halluksy. Nie tylko źle dobrane obuwie ale również chodzenie na wysokich obcasach może zdeformować stopy.

Gdy zaobserwujemy deformacji stopy możemy zmniejszyć dolegliwości poprzez odpowiednie wkładki albo aparaty, które oddzielają duży palec od pozostałych. Niestety takie aparaty nie usuną dużych zmian, wtedy konieczna jest operacja. Lekarze dobierają terapie indywidualnie, która polega na przywróceniu prawidłowej budowy i funkcji dotkniętego procesem chorobowym stawu śródstopno-paliczkowego palucha. Operacja nie jest bolesna, a chodzić można już na drugi dzień po zabiegu, ale tylko w ortopedycznym obuwiu.

PORADY:
– Staraj się nosić obuwie z szerszymi noskami.
– Unikaj wysokich obcasów, jeżeli jednak jednak je zakładasz, noś je nie dłużej niż 3-4h.
– Zmieniaj obuwie kilka razy dziennie, w różnych fasonach jest inaczej obciążona, a to zmniejsza deformację.
– Gdy jest ciepło staraj chodzić się jak najwięcej boso.
– Codziennie ćwicz stopy i wykonuj sobie masaż.
– Zadbaj o prawidłową wagę ciała.
– Jeżeli zobaczysz pierwsze objawy halluksów, udaj się jak najszybciej do lekarza, aby uniknąć ogromnej deformacji.

stopy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ