Kobieta w ciąży, a jazda samochodem – pasy bezpieczeństwa!

0
1725

Polskie prawo pozwala kobietom w widocznej ciąży jeździć samochodem bez zapiętych pasów bezpieczeństwa, bardzo nierzadko wprowadza to w błąd nawet same ciężarne.

Czy warto jeździć w pasach będąc w ciąży? Jak je zapinać, by nie narazić dziecka na uszkodzenie? W jaki sposób można pomóc ciężarnej kobiecie by poprawić jej komfort jazdy?

Kobieta, która oczekuje narodzin dziecka sama w sobie nie różni się niczym od nie ciężarnej, a dodatkowy „bagaż” w postaci dziecka nic tu nie zmienia pod kątem bezpieczeństwa dla niej. Jeśli doszłoby do wypadku, przy niezapiętych pasach, może zostać uszkodzona nie tylko kobieta, ale także nienarodzone dziecko.
Natomiast przy zapiętych pasach, ale w sposób nieprawidłowy, mogą spowodować obrażenia dziecka już przy drobnej kolizji, a nawet podczas awaryjnego hamowania.

Wiele kobiet odczuwa dyskomfort, kiedy ma zapięte pasy bezpieczeństwa, ale każda kobieta ma prawo wybrać pomiędzy komfortem a bezpieczeństwem własnym i dziecka. Szeroki pas biodrowy rzeczywiście nie jest najwygodniejszy, a przecież by rzeczywiście spełniał swoja funkcję, powinien być dość solidnie zaciśnięty.

Jak, więc zapinać pasy, aby czuć się wygodnie, a zarazem bezpiecznie?

Część biodrowa powinna być dobrze naciągnięta i poprowadzona pod brzuchem, po kościach miednicy.
Pas ramieniowy powinien przebiegać między piersiami, na boku brzucha, ale nie na brzuchu. Bardzo niebezpieczne jest usytuowanie pasa biodrowego po brzuchu lub nad nim, gdyż może on zmiażdżyć dziecko lub spowodować wysunięcie się ciężarnej mamy do przodu podczas uderzenia czołowego.

Dodatkowo oparcie fotela powinno być ustawione maksymalnie pionowo, na tyle, na ile jest to komfortowe dla kobiety. Podczas jazdy na przednim siedzeniu nie należy wyłączać poduszki powietrznej, ale trzeba się od niej maksymalnie odsunąć w tył. Lepiej by kobieta w ciąży nie prowadziła auta, ponieważ obecność kierownicy i jej poduszki powietrznej może zwiększyć ryzyko obrażeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ