Opryszczka – co to jest i jak ją leczyć?

0
3090

Opryszczka to choroba zakaźna, która przybiera postać małych pęcherzyków widocznych na powierzchni skóry.

Według niektórych szacunków nosicielami wirusa opryszczki jest nawet 90% społeczeństwa. Nie wiadomo jeszcze tylko, dlaczego z tych 90% z opryszczką zmaga się tylko niewielka część, wiadomo jednak, że pierwszy epizod bolesnych wykwitów w okolicy wargi czy nosa może wystąpić w każdym momencie. Jeśli cieszymy się, że przez całe życie nie mieliśmy opryszczki, niestety, pewności, że tak zostanie, nie ma.

Zanim wirus pojawi się na ustach, w formie latentnej, czyli utajonej, przebywa w końcówkach nerwów, np. zwojach czuciowych w okolicach kręgosłupa.

Z opryszczką bywa różnie. Może się nie ujawnić nigdy, choć wirus znajduje się w naszych zwojach nerwowych, może się ujawnić raz i zamilknąć na zawsze, a może nawracać nawet co dwa tygodnie. I wciąż nie ma na niego lekarstwa.

W przypadku często nawracających wykwitów opryszczki warto podjąć leczenie nie tyle doraźne, czyli skoncentrowane na jak najszybszym wysuszeniu i zlikwidowaniu pęcherzyków i strupków, ale co kilkumiesięczną terapię lekiem antywirusowym, przepisywanym na receptę. Jest duża szansa, że po takiej intensywnej kuracji częstość epizodów zmniejszy się, a może nawet na dłuższy czas będziemy mogli zapomnieć o opryszczce.

Im szybciej zareagujemy, czyli wychwycimy najwcześniejsze objawy, tym większa szansa, że będą one łagodniejsze.

Dobrze jest także nauczyć się rozpoznawać czynniki, które wywołują opryszczkę ze zwojów czuciowych układu nerwowego. Należą do nich: światło słoneczne, niska temperatura, stres, osłabienie, przeziębienie, miesiączka.

Obecnie naukowcy pracują nad szczepionką przeciwko opryszce.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ