Praga. Godna zapamiętania stolica Czech.

0
2986
Do stalicy Czech na pewno warto się wybrać, niezależnie od pory roku. Architektura zabytków oraz całego miasta na pewno godna jest zapamiętania, szczególnie dlatego, że znajdziemy w Pradze budowle z kilku okresów. Od gotyku po współczesność jesteśmy otoczeni ozdobami, różnorodnymi dachami czy pięknymi uliczkami.

Zwiedzając Pragę powinniśmy udać się na pewno na Stare Miasto. Naszą uwagę przyciągnie pięknie zdobiony zegar na Ratuszu, który w pełnych godzinach od 8:00 do 20:00 włącza się pokazując ruchome figurki. Całość rynku otaczają budowle z XI w. Kolejnym punktem na mapie, nie powinno zabraknąć Wieży Mostowej, która jest bramą mostową na Most Karola. Mierzy on długość 520m i jest najstarszym zachowanym mostem kamiennym. Na moście znajduję się 30 figur różnych autorów i z różnych okresów. Jak głosi legenda – dotknięcie figury Jana Nepomucena przynosi szczęście.

Idąc dalej dochodzimy do Zamku Praskiego na Hradczanach jest on największym zamkiem na świecie zapisanym do Księgi Rekordów Guinessa. Aby dostać się do Katedry Świętych Wita, Wacława i Wojciecha, najwyżej położonej części zamku, spacerujemy uliczkami mijając różnorodność architektoniczną, która potrafi niekiedy zatrzymać się na chwilę i popatrzeć jak to miasto wspaniale wygląda. Szczególnie godne zobaczenia również jest to wszystko nocą.

Po zmroku podświetla się całe miasto, tworząc cudowny staromiejski nastrój. Okoliczne kafejki i puby zapraszają na swoje specjały. W naszym menu nie może zabraknąć czeskich knedlików i oczywiście piwa. Musimy jednak się przygotować, że zamawiając tradycyjne czeskie potrawy zjemy tłusto i bardzo kalorycznie.

Praga może się pochwalić wieloma lokalnymi rekordami. Najdłuższe w mieście są: Černínský palác na Loretánskim namesti – pałac barokowy o długości 150m, ruchome schody w metrze – 87,2m, główna nawa kościoła św Wita ma aż 124m, Negrelliho viadukt – 1250m, plac Václavskénamesti to 750m a Plzeňská ulica ma 10,5km. Są tu też rzeczy najgłębsze, do których należy studnia o gł. 70m na dziedzińcu Pražskéhohradu i najgłębiej położona stacja metra Náměstí miru – 53m. Najwyższe miejsca, to Zličín (399 m), wnętrze kościoła – kościół Matki Bożej Śnieżnej, Jungmannovo námesti, Nuselský most (długość 485 m, szerokość 26 m, wysokość 40 m) oraz Wieża telewizyjna (216 m).

Karolina Guga-Olbrich

ZOSTAW ODPOWIEDŹ