Rodzaje zmarszczek

0
1936

Zmarszczki to podłużne zagłębienia na skórze, które pojawiają się wraz z wiekiem. Ich powstawaniu sprzyja nie tylko upływający czas, ale także bardzo dużo innych czynników, które często można wyeliminować.

Rodzaje zmarszczek wyróżnia się ze względu na przyczyny ich powstawania i miejsce występowania. Najwięcej uwagi zajmują zmarszczki na twarzy, ale występują one także na szyi, dekolcie, a także na dłoniach czy stopach.

Rodzaje zmarszczek ze względu na miejsce ich występowania:

1. Kurze łapki – promieniście ułożone zmarszczki, które pojawiają się w okolicy kącików oczu. Ich powstawaniu sprzyja delikatna skóra i silnie działające mięśnie okrężne oka, kurczące się podczas uśmiechu czy mrużenia oczu.
2. Zmarszczki na czole – zmarszczki poziome oraz pionowe (to zwykle dwie-trzy pionowe zmarszczki, które pojawiają się między brwiami)
3. Zmarszczki pod oczami – zmarszczki pod oczami są wynikiem nie tylko mimiki twarzy, lecz także przesuszenia skóry, ponieważ skóra w tym rejonie nie ma gruczołów łojowych ani potowych.
4. Zmarszczki na szyi – „naszyjnik Wenus” – zmarszczki układają się poziomo w postaci podłużnych bruzd; „skóra indyka” jest wynikiem szybkiej utraty tkanki tłuszczowej pod skórą szyi. Bruzdy na szyi są wynikiem nie tylko procesu starzenia, lecz także garbienia się, częstego czytania z opuszczoną głową, spania na wysokiej poduszce i na boku. Podpieranie się rękami o brodę lub szyję również sprzyja ich powstawaniu.
5. Zmarszczki na dłoniach i stopach – Ich powstawanie nie jest związane ze stanem skóry, lecz z jej podłożeniem. Ich przyczyną jest zapadanie się skóry w zagłębienia, uwarunkowane budową anatomiczną ciała. Tworzenie się tego typu zmarszczek w dużym stopniu zależy od wytrzymałości podskórnej tkanki tłuszczowej.
6. Zmarszczki wokół ust – nad górną wargą – pionowe zmarszczki, które ujawniają się szczególnie w ułożeniu ust „jak do gwizdania”. Pojawiają się najczęściej po 45. roku życia. Wpływ na ich rozwój mają nie tylko upływający czas, lecz także braki w uzębieniu. Bruzdy przynosowe – biegną od skrzydełek nosa do kącików ust. Około 40. roku życia pogłębiają się, co jest efektem obniżania się skóry policzków
7. Zmarszczki na dekolcie – Skóra na dekolcie jest wyjątkowo cienka i delikatna. Zawiera ona także niewiele kolagenu i elastyny – białek odpowiadających za młody wygląd skóry. Nie ma także podściółki tłuszczowej. Wszystko to sprawia, że szybko pojawiają się na niej zmarszczki.

Rodzaje zmarszczek ze względu na przyczyny ich powstawania:

1. Zmarszczki mimiczne – powstają podczas ruchów mięśni twarzy, pojawiają się, jako pierwsze, między 25. a 30. rokiem życia, najczęściej są zlokalizowane pomiędzy nosem a ustami, dookoła oczu i na czole.
2. Zmarszczki senne – wynikają z ułożenia skóry podczas spania.
3. Zmarszczki posłoneczne – powstają na skutek szkodliwego działania słońca, towarzyszą im zazwyczaj przebarwienia lub odbarwienia skóry.
4. Zmarszczki grawitacyjne – są spowodowane naturalnym procesem starzenia się naszej skóry.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ