Śniadanie – LUKSUSOWY moment dnia

0
2366

Dagmara Staniewska –  doradca, ekspert żywieniowy, właścicielka sklepu internetowego MorelowyKot.pl

R.G.: W lutym nasi goście muszą zmierzyć się z naszym standardowym pytaniem. Słowo „Fejm” – Co Twoim zdaniem oznacza ono w dzisiejszym społeczeństwie? Czy przyjęło się ono w naszym kraju?

D.S.: Mogę się tylko domyślać ….. znani i lubiani? Oczywiście natychmiast sprawdziłam w miejscu, bez którego nie wyobrażam sobie współczesnego świata – w internecie …i jak widzę słowo się przyjęło. Życzę Wam by na fejm.com.pl zbierało się wyłącznie takie właśnie, doborowe towarzystwo.

R.G.: Panuje przekonanie, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Jak je skomponować aby było pysznie i zarazem zdrowo?

D.S.: Śniadanie to niezwykle luksusowy moment, ponieważ z racji pory dnia mamy swobodę w doborze produktów. Może być na słodko, może na słono, treściwe lub lekko- cały aktywny dzień mamy przed sobą by spalić dostarczone pierwsze kalorie. Niestety zwykle odbieramy sobie ten luksus i po macoszemu, bo w pośpiechu, traktujemy pierwszy posiłek… lub co gorsza w ogóle go pomijamy!  A przecież nie tylko zdrowo ale również przyjemnie jest smacznie zacząć dzień. Jest to inwestycja w dobry humor, energię i siłę.

R.G.: Wiadomo, że nasz organizm ma różnego rodzaju zapotrzebowania. Jak w takim razie to wszystko połączyć aby każdego dnia dostarczać to co najważniejsze, a przecież musi nam to jeszcze smakować?

D.S.: Smakować musi przede wszystkim! Sceptycznie podchodzę do wszelkich diet, które sprowadzają się do smakowego lub kalorycznego katowania organizmu, ponieważ przynoszą efekty krótkotrwałe (nie polubimy diety, nie będziemy jej kontynuować), a na koniec dnia zniechęcają. Dla przykładu, na naszej stronie MorelowyKot.pl możesz skomponować swoje musli dokonując wyboru sponad 150 produktów. Oczywiście dążymy do tego by jeść pokarmy jak najmniej przetworzone, ale wszystko powoli i swoim czasie. Na początek wybierz to co sprawi przyjemność twemu podniebieniu, a następnie sukcesywnie wprowadzaj np. płatki naturalne; zastąp zwykły cukier innymi słodzikami – miodem, ksylitolem, erytrolem, stewią .. tak, jest w czym wybierać :).  Zrezygnuj z owoców dosładzanych, spróbuj liofilizantów ! Właściwa dieta to ta, która uczy nas i na stałe wprowadza zdrowe nawyki żywieniowe, jak np. jedzenie śniadań.  Strasznie sztywniacko zabrzmiało, wiem… ja i moja rodzina jesteśmy żywym przykładem, że da się to wdrożyć w życie i nie zaczynać dnia wyłącznie kawą pitą w biegu.

R.G.: Twój sklep internetowy to świat zdrowych mieszanek. Jaka jest Twoja ulubiona i skąd wzięło się połączenie słów: Morelowy Kot?

D.S.: Z gotowych mieszanek na MorelowyKot.pl mam słabość największą do mieszanki o nazwie Samo zdrowie. Bo prócz walorów żywieniowych również prezentuje się doskonale. Jest po prostu piękna! Rodowód nazwy naszego sklepu … odpowiem kokieteryjnie, pozostanie naszą niewinną tajemnicą.

R.G.: Chciałbym zaprosić Cię do przedstawienia Twoich ulubionych i oczywiście zdrowych potraw na śniadanie, obiad,  podwieczorek i kolację.  Jakie są Twoje ulubione pozycje i przepisy?

D.S.: Na temat ulubionych pozycji wypowiadać się nie będę ;)…. co do reszty, temat rzeka.
Jestem czujna na to co podpowiada mi organizm. Latem preferuje śniadania owocowe, zimą bardziej treściwe. Obiadowo lubię zupy i za owoce morza również dałabym się pokroić. Zresztą próbuję mieszać smaki, eksperymentować. Do odwagi kulinarnej zachęcamy również fanów MorelowegoKota… w mieszance Dla koneserów znajdziesz np. płatki chili. Podwieczorek to w moim wypadku przekąski… wtedy już unikam słodkich i ciężkostrawnych potraw. Po godzinie 19stej przeważnie już nic nie jem, chyba że w doborowym towarzystwie!… czyli możemy uznać, ze kolacji nie jadam?

Moja propozycja: jedzmy tak by słowo SMACZNEGO nie traciło na znaczeniu. (^^)

Rozmowę przeprowadził

Rafał Grzyb

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ