Wybielanie zębów

0
1928

Zęby można wybielać na wiele sposobów, ale tylko wybielanie medyczne, które jest częścią stomatologii estetycznej, jest skuteczne i bezpieczne, ponieważ wykonywane jest pod okiem dentysty. Przed wyborem miejsca wykonania zabiegu wybielania powinno się upewnić, że nie przeprowadzi go kosmetyczka. Do gabinetowego wybielania używa się najczęściej lamp halogenowych lub lamp typu LED, które emitują różne ciepło światła. Wpływa to zarówno na efekty wybielania jak i na wrażliwość dziąseł i zębów.

Laserowe wybielanie zębów jest dużo skuteczniejsze i bezpieczniejsze niż znane metody domowe i kosmetyczne. Przede wszystkim wybielanie laserowe jest szybsze i bardziej trwałe. Przy wybielaniu laserem wystarczy jedna sesja, a jej efekt utrzymuje się nawet powyżej dwóch lat, podczas gdy takie metody jak paski wybielające lub pasty do wybielania wymagają wielu tygodni wyrzeczeń i nie dają pewności co do efektów.

Proces wybielania jest reakcją utleniania, w której związek wybielający przekazuje elektron związkom redukującym, które są wybielane. Z chemicznego punktu widzenia, proces wybielania przebiega w sposób złożony, a główną rolę odgrywają w nim utleniające właściwości nadtlenku wodoru. Do wybielania zębów wykorzystuje się nadtlenek wodoru, który jako niestabilny rozpada się na wodę i tlen szczególnie pod wpływem naświetlania promieniami UV czy podwyższenia temperatury.

Prawidłowo wykonane wybielanie powinno zakończyć się na tym etapie, czyli nie powinno przekroczyć punktu saturacyjnego. Bardzo istotne jest, by lekarz stomatolog wiedział, kiedy należy przerwać proces wybielania po przekroczeniu punktu saturacyjnego, gdy utrata między pryzmatycznego matriksu jest większa, niż możliwy jeszcze do uzyskania, niewielki efekt wybielający. Przekroczenie tego punktu i kontynuacja procesu wybielania może prowadzić do degradacji i w końcu nawet do poważnych uszkodzeń szkliwa i zmiany struktury tkanek zęba. Dlatego zębów nie powinno się wybielać samemu ani powierzać swojego uzębienia osobom do tego nieodpowiednim.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ