Zdrowy styl życia
– chwilowa moda czy nieprzemijający tryb życia?

0
3072

O zdrowym stylu życia mówi się coraz głośniej. Prowadzenie diety, bycie fit, chodzenie na siłownię na przełomie ostatnich kilku lat stało się bardzo popularne. Ale czy bycie w formie nie jest jedynie modą, która niedługo przeminie?

Styl życia to szeroko rozumiane pojęcie. Dotyczy codziennego i regularnego funkcjonowania organizmu- m.in. budzenie się o określonej godzinie, spożywanie posiłków, praca, czas wolny, aktywność fizyczna. Z kolei zdrowy styl życia ma na celu zapewnienie optymalnego zdrowia oraz profilaktykę przed chorobami cywilizacyjnymi (cukrzyca typu 2, choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie, miażdżyca, nowotwory, itd.).

Istnieją trzy główne elementy, które wspomagają nasz organizm przed chorobami. Są to: zbilansowana dieta, aktywność fizyczna i sen. Każdy chce żyć i cieszyć się zdrowiem jak najdłużej, więc dlaczego dla wielu osób prowadzenie takiego stylu życia jest dość problematyczne? Odpowiedź jest prosta: brak czasu, chęci i zaangażowania. Tłumaczymy się wymówkami, ciężką pracą, brakiem pieniędzy. Tak naprawdę na początek wystarczy podjąć metodę „małych kroków”. Zamiast pustych kalorii w postaci batona można zjeść banana, który dostarczy nam energii i zaspokoi głód. Nie trzeba od razu zostawać sportowcem- wystarczy 10 minut joggingu, aby rozruszać mięśnie po całym dniu siedzenia przed komputerem w pracy.

Zdrowy styl życia powinien być metodą na całe życie. Wystarczy zmienić swoje przekonania i zacząć dbać o siebie, co z pewnością zaprocentuje za kilkanaście lat. Jak to mówią „w zdrowym ciele, zdrowy duch”!

Angelika Czekan
www.robelana.blogspot.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ